To zależy, w większości przypadków tak. Teaser jest dokumentem zawierającym podstawowe informacje o przedsiębiorstwie i jest przygotowywany z myślą o potencjalnych inwestorach. Jest tworzony w celu kontaktu z rynkiem i stanowi podstawowy materiał oceniany na etapie wstępnej selekcji.
Informacja o zamiarze sprzedaży nie powinna być ujawniana tak długo jak to możliwe. Proces sprzedaży wywołuje niepewność i niewiadomą. Dostawcy, pracownicy, klienci mogą wpaść w panikę. Kredyty kupieckie mogą zostać cofnięte, towar i surowce mogą być wydawane tylko na przedpłatę, klienci mogą nie chcieć płacić zaliczek. Często informacja o sprzedaży powoduje spadek lojalności pracowników i zachęca head hunterów do większej aktywności.
Właściciele, którzy zlecili nam zadanie korzystają z planu poufności.
Nasi klienci mogą wybierać między 3 formami współpracy. Korzystający z najszerszej usługi prowadzenia procesu sprzedaży, mogą przerwać współpracę na każdym etapie bez konieczności płacenia kar. Jesteśmy przedsiębiorcami i rozumiemy, że w biznesie zdarzają się sytuacje mające wpływ na sprzedaż firmy. Czasami warto poczekać z podjęciem tak ważnego kroku.
Najczęściej zadawane przez inwestorów pytania dotyczą: wartości firmy, nieruchomości, wolumenu sprzedaży, marketingu, zdolności produkcyjnych, kluczowych ról w firmie. Warto też przygotować odpowiedzi z zakresu finansów (marże, zysk skorygowany, kredyty). Najlepiej przed spotkaniem zapytać potencjalnego inwestora, co go szczególnie interesuje i jakie informacje są mu potrzebne.
Zdecydowanie. Drobne zmiany mają ogromny wpływ na sposób odbioru firmy przez inwestora, co może wpłynąć na wycenę oraz na pozytywne decyzje o zakupie. Cześć inwestorów nie szuka problemów i nie ma czasu na „naprawianie” firm.
Wiele zależy od rodzaju firmy i istoty problemu. Nieliczni inwestorzy szukają firm
z problemami licząc na niższą cenę zakupu. Ich celem jest zoptymalizowanie firmy i jej odsprzedanie.
Dobieramy konsultanta pod względem doświadczenia branżowego i specyfiki organizacji. Nasi konsultanci to doświadczeni przedsiębiorcy.
Nie, w Planner M&A nie pobieramy opłat z góry. Opłaty naliczane są za wykonane usługi. Nie zalecamy również współpracy z doradcami, którzy oczekują płatności za niewykonane usługi.
Zdarza się, że klienci rezerwują termin warsztatu zerowego i odwołują w ostatniej chwili. Dlatego wprowadziliśmy opłatę, która w przypadku nagłego odwołania pozwoli nam na pokrycie kosztów dojazdu do klienta i pracy konsultanta. Przy odwołaniu rezerwacji z 5-dniowym wyprzedzeniem opłata jest zwracana.
Prowizją wynikową w dniu sprzedaży. Wysokość prowizji ustalana jest indywidualnie.
Tak, ale w pewnym stopniu. Sprzedaż nieruchomości jest zdecydowanie mniej skomplikowana. Rynek nieruchomości jest znacznie większy. Banki znacznie łatwiej finansują transakcje kupna nieruchomości ze względu na większe bezpieczeństwo. Sprzedaż firmy, w zależności od branży i wielkości, przypomina raczej długi maraton niż krótki sprint. Często na etapie badania spółki pojawiają się nieujawnione wcześniej problemy. Rynek jest znacznie mniejszy. Dobrych inwestorów gotowych podjąć ryzyko nie jest tak wielu, jak klientów chcących kupić nieruchomość.
W zależności od rodzaju usługi - stawką godzinową, dzienną lub za wykonanie zadania.
Naliczamy opłaty za poszczególne etapy, kroki milowe oraz prowizję za wynik.
Koszt procesu to od kilku do kilkunastu tysięcy złoty. Koszty zależą od zakresu usługi, wielkości firmy, poziomu poufności, dojrzałości organizacji oraz ekspozycji na rynek. Wstępna wycena jest przedstawiana klientom podczas bezpłatnej konsultacji.
W przypadku, gdy prowadzimy proces, firma jest gotowa do sprzedaży, a cena dostosowana do realiów rynkowych, działania powinny trwać od 3 do 12 miesięcy. Jeżeli transakcja ma być finansowana przez bank czas wydłuża się o około 3 miesiące.
Na kwestię ceny należy patrzeć przez pryzmat prawa popytu i podaży. Ważna jest branża, etap rozwoju firmy, ilość firm tego typu obecna na rynku. W czasie warsztatu zerowego przeprowadzamy wstępną orientacyjną wycenę.
Lepiej jest mieć wycenę przed rozpoczęciem procesu. Daje to właścicielowi pogląd na wartość firmy. Należy pamiętać, że wycena jest jedynie opinią specjalisty, a realną wartość określi rynek i nabywca w wiążącej ofercie.
Tak, posiadamy. Jednak naszym zdaniem baza to za mało, aby wygenerować wystarczający popyt, który pozwoli z sukcesem sprzedać firmę. Dużą skuteczność mają celowane działania marketingowe.
Tak, współpracujemy.
Z naszych statystyk wynika, że prawdopodobieństwo sprzedaży w przypadku usługi pośrednictwa wynosi 7%, natomiast w przypadku przeprowadzenia pełnego procesu przez konsultantów 87%. Wynika to z faktu, że usługa pośrednictwa sprowadza się do przedstawienia oferty potencjalnym zainteresowanym z naszej bazy i skontaktowania ze sobą stron.
Proces sprzedaży jest planowanym i kontrolowanym działaniem. Oprócz pośrednictwa zawiera działania tworzące popyt na przedsiębiorstwo.
W przypadku umowy o prowadzenie pełnego procesu tak. W pozostałych przypadkach nie.
Nie. Nie rozliczamy się za przysłowiowe „łapanie gołębia na dachu”. Wiemy ile czasu, wysiłku i środków trzeba zainwestować, aby prawidłowo przeprowadzić proces sprzedaży. Nie ma gwarancji, że do transakcji dojdzie. Dlatego pobieramy opłaty.
Wykonanie czynności niezbędnych do prowadzenia procesu sprzedaży to praca specjalistów. Należą do nich: przygotowanie dokumentacji, działania marketingowe, obsługa zainteresowanych klientów, weryfikacja ich zamiarów, negocjacje oraz zapewnienie poufności.
Nie ma jednej odpowiedzi. Zależy to m.in. od tego na jakim etapie cyklu rozwoju jest Państwa firma i od sytuacji na rynku. W naszej ocenie firma jest produktem. Zdecydowanie lepiej sprzedają się produkty dobre i przydatne. Najbardziej komfortowy jest moment, kiedy firma się rozwija, generuje zyski i działa w branży, która rośnie.
Nie dopuszczamy do rozpoczęcia procesu, jeżeli szanse na zamknięcie transakcji są niskie. Na warsztacie zerowym analizujemy szanse i zagrożenia zw. ze sprzedażą
oraz możliwy przebieg transakcji. Jeżeli w naszej ocenie oczekiwania właściciela są za wysokie i firma jest niesprzedawalna, informujemy o tym. Jeżeli firma nie jest gotowa do sprzedaży, a klient jest zaineresowany, wtedy wdrażamy program przygotowania firmy do potencjalnej transakcji. Często powodem braku sukcesu jest zbyt wysokie ryzyko, którego inwestorzy nie chcą ponieść.
Strategia sprzedaży firmy to mapa drogowa procesu. Strategie tworzone dla naszych klientów zawierają m.in. przebieg procesu, plan i harmonogram, podział ról w zespole, strategię marketingową i komunikacji, sposób obsługi zainteresowanych, plan poufności.
Tak, rekomendowane są osoby z doświadczeniem w transakcjach sprzedaży i przejęć firm. Jeżeli korzystacie Państwo z naszego pakietu „Pełny proces dla sprzedających” lub pakietu „Opieka prawna” to podstawowe dokumenty i dostęp do prawnika jest w cenie. Planner od lat współpracuje z wyspecjalizowanymi kancelariami prawnymi. Doświadczony prawnik jest kluczowy. Z racji doświadczenia wiele transakcji prowadzimy w standardowy sposób. Prawnik jest włączany w ostatniej fazie.
Nie, zwłaszcza w zakresie kupna i łączenia spółek oraz przy transakcjach międzynarodowych. Ten zakres transakcji zlecamy do wyspecjalizowanych kancelarii doradztwa podatkowego. Na stałe współpracujemy z kilkoma podmiotami, które możemy zarekomendować. Realnie wiele transakcji sprzedaży przebiega standardowo. Doradztwo podatkowe jest szczególnie istotne w zakresie optymalizacji sprzedaży spółek osobowych.
W zależności od inwestora. W Planner M&A standardem jest teaser, anonimowe expose, pełny opis przedsiębiorstwa, dane finansowe anonimowe, dane finansowe skorygowane, wycena. Decydując się na proces te dokumenty przygotujemy za Państwa.
Jest to zależne od branży i sytuacji na rynku. Z reguły są to firmy ze słabymi wynikami finansowymi, małe, bez wyróżnika konkurencyjnego, mocno uzależnione od właściciela.
W pierwszej kolejności właściciele powinni zadać sobie pytania o:
a) motywację do sprzedaży - prawdziwy powód decyzji i czy jest on związany z potrzebę reorganizacji firmy
b) kondycję firmy
c) minimalne oczekiwania finansowe lub minimalne korzyści ekonomiczne z transakcji
d) ceny transakcyjne na rynku
e) ilość firm o podobnym profilu wystawioną na sprzedaż
Odpowiedz na powyższe pytania pozwoli podjąć decyzję w jakim zakresie chcecie Państwo zamówić nasz usługi.
Od kilku miesięcy do kilku lat. Czas trwania procesu zależy od wielkości celu akwizycji, doświadczenia inwestora, dojrzałości organizacji i stopnia skomplikowania procesu.
Oferty, które są na naszych stronach mają charakter informacji, a właściciele deklarują gotowość do rozmów o sprzedaży. W naszej ocenie oznacza to, że właściciele tych firm traktują sprzedaż biznesu jako jedna z opcji. Ogłoszenia nie są jednak oceniane pod względem realności oczekiwań właścicieli względem realiów rynkowych. Tą prace należy wykonać we własnym zakresie lub zlecić doradcy.
Tak, ale tylko wtedy gdy Państwa firma jest odpowiednio przygotowana tzn. ma opracowaną realną i przemyślaną strategię, doświadczony zespół, schemat procesów, środki własne lub promesę banku bądź funduszu. Rynek pełen jest transakcji, które zostały zrealizowane z błędami. Najczęstsze z nich to zbyt optymistyczne założenia, działanie w pośpiechu, brak doświadczonego zespołu, wizja tunelowa, presja konkurencji, przepłacona cena, zła integracja.
Dobrze przeprowadzona akwizycja to niejednokrotnie jedyna droga do zwiększenia udziałów na protekcyjnym rynku. Istotne jest to czy akwizycja jest bezpieczna i kontrolowana. Wiele zależy od dojrzałości organizacji kupującego, strategii, branży. Akwizycja, zwłaszcza transgraniczna, niesie ze sobą podwyższone ryzyko. Kluczowy jest zaangażowany zespołu z międzynarodowym doświadczeniem.
Tak, prowadzimy projekty międzynarodowe od 2001. Nasza firma rozpoczęła wtedy pracę jako partner niemieckiej spółki doradczej. W tym czasie uczestniczyliśmy w kilkudziesięciu projektach głównie na rynkach DACH.
Pierwszy element to strategia, która stanowi mapę drogową. Kolejne kroki to analiza rynku, doświadczony zespół oraz plan finansowania transakcji.
Nie, ten zakres transakcji zlecamy do wyspecjalizowanych kancelarii doradztwa podatkowego i prawnych. Na stałe współpracujemy z kilkoma firmami, które rekomendujemy klientom potrzebującym takiego wsparcia. Nasza rolą jest prowadzenie procesu lub doradztwo w zakresie rozwoju biznesu i ograniczania ryzyka. Realnie wiele typowych transakcji przebiega standardowo, prawnik i doradca jest angażowany, gdy pojawiają się wątpliwości lub w ostatniej fazie procesu.
Tak, w zakresie doradztwa budowania i rozwijania sprzedaży B2B, HR, wycen, doradztwa podatkowego i prawnego jest szczególnie istotne w zakresie optymalizacji i bezpieczeństwa transakcji na rynku międzynarodowym.
Tak, przejęcie firmy to początek drogi. Zauważyliśmy, że wiele projektów nie osiągnęło celu ze względu na brak dobrej integracji. Błędy w zakresie integracji skutkują niezrealizowaniem założeń. Wypracowaliśmy skuteczną metodę ograniczającą ryzyka tego typu.
Tak, w każdym zakresie. Począwszy od stworzenia strategii po fazę integracji i rozwoju biznesu. Współpracujemy z ekspertami, którzy osiągnęli realne sukcesy na rynku B2B.
Poufności i dyskrecja to jedno z kluczowych zagadnień. W celu jej zachowania przeprowadzamy 4-warstwową analizę celu akwizycji pozwalającą na weryfikację i dopasowanie zainteresowanych.
Nie ma takiej pewności. Transakcja jest uzależniony od ryzyka. Jeżeli ryzyko przewyższa oczekiwane korzyści, nie rekomendujemy klientowi podejścia do transakcję. Dlatego w opcji prowadzenia pełnego procesu rozliczamy poszczególne etapy za faktycznie wykonane usługi.